👉 Záruka bezpečného odoslania a reklamácií bez debát 👈

Presádzanie a hnojenie izbových rastlín

Presadzovanie a hnojenie

Tak a jar je tu! Po dlhej vyčerpávajúcej zime na nás znova vykukli teplé slnečné lúče a príroda sa opäť prebúdza k životu po zimnom spánku. Izbové rastliny sa síce toľko neprospali, ale bujná rastová sezóna im tiež začína iba teraz. Aby mali dostatok síl a živín, mali by sme ich presadiť a začať ich viac-menej pravidelne prihnojovať. Ďalšie dôležité rady a tipy pre jarné obdobie smezhrnuli v tomto článku , teraz sa zameriame hlavne na vyššie spomínané presadenie a hnojenie. Pripravte si presádzaciu podložku a ideme na to!


Potrebuje rastlina presadiť?

Nemusíte striktne každú rastlinu presádzať, len preto, že začala jar. Niektoré izbovky to nemajú veľmi v láske. Ktoré sú to? Napríklad také šplhavnice epipremnum a scindapsus preferujú, keď sú v kvetináči pekne natesno a prekorenené dookola. Rovnako ako napríklad zamioculcas alebo Sansevieria . Ani rastliny z rodu hoya nepotrebujú tak často presádzať, skúste treba len pridať na povrch čerstvý substrát alebo kompost. Pokiaľ sa vám na pohľad zdajú spokojné a ich korene ešte neprerastajú z odtokových dier kvetináča, nie je kam sa ponáhľať.

Na druhú stranu, ak je rastlina neduživá, rastie pomaly a kvetináč vyzerá, že ho za chvíľu korene roztrhajú, rastlinu presaďte v ktorúkoľvek ročnú dobu. Koniec koncov aj my pre Vás rastliny presádzame nonstop po celý rok, aby ste si ich od nás mohli zakúpiť už v kvalitnom substráte s dobrou drenážou.

Rastlina potrebuje presadiť, keď koreňový systém obsiahol celý kvetináč alebo keď vyliezajú korene zhora. Niektoré rastliny je vhodné presádzať každé 2 roky.

Aký substrát zvoliť?

Dávno sú tie doby, kedy sa predával iba jeden typ univerzálneho substrátu pre všetky izbovky. S rastúcou ponukou všelijakých druhov rástol aj dopyt po špeciálnych substrátoch, aby sa izbovkám darilo čo najlepšie. Cieľom je dosiahnuť najvhodnejšiu pôdnu reakciu, nájsť správny pomer živín a docieliť potrebnú priepustnosť vody.

Najlepšie je, keď si o konkrétnej rastline zistíte aspoň základné informácie. U všetkých našich rastlín , ktoré na e-shope predávame, máme kompletné návody, ako ich najlepšie pestovať, inšpirujte sa!

Vlhkomilným rastlinám sa bude dobre dariť v substráte, ktorý vodu nasaje a niekoľko dní zadrží, suchomilným rastlinám naopak voľte také, ktoré vodu dobre prepustia a rýchlo vyschnú. Rozdielne druhy rastlín teda pochopiteľne majú iné nároky na kvalitu substrátu. Pokiaľ si neviete rady s presnými pomermi prímesí substrátov, nezúfajte! Nemusíte si ho za každú cenu miešať sami doma, môžete si kúpiť substrát už namiešaný priamo od nás.

Substrát pre orchidey

Orchidey sú svojimi požiadavkami špeciálnym druhom, ktorý by ste mali zalievať mäkkou, odvápnenou vodou a pestovať ich v špeciálnych nádobách na to určených. Substrát musí byť veľmi vzdušný, dobre priepustný a jeho komponenty sa musia pomaly rozkladať. Korene musia mať zaistený prístup svetla a vzduchu. Najlepšie vám poslúži zmes kokosových chipsov , píniovej kôry , rašeliníka a nášho univerzálneho substrátu .

Substrát pre sukulenty

Kaktusy a rastliny sukulentného typu neznášajú premokrenie. Preto musíte zaistiť, aby boli zasadené do dobre priepustného, ​​vzdušného a ľahkého substrátu. To docielite zmiešaním zeminy s hrubým pieskom, perlitom a drobnými kamienkami. Alebo si ho rovno zakúpte už namiešaný ako substrát pre sukulenty , ktorý pre vás vlastnoručne pripravujeme.

Foto: Rastline odoberieme časť vrchného substrátu, jemne odrbeme korene zospodu a zo všetkých strán. Pozor na poškodenie koreňov, niektoré rastliny sú na to náchylnejšie.

Substrát pre aroidy

Pre rastliny z čeľade áronovité, kam patrí väčšina najobľúbenejších izbových rastlín, je skvelý substrát, ktorý je na jednej strane dobre prevzdušnený, ale na druhej strane si čiastočne zadrží vodu. Je pripravený zo zmesi rašeliny, piesku, perlitu aj kokosových šupiek. Bude sa v ňom dariť všetkým monštrám, philodendronom, rastlinám z rodu epipremnum, aglaonemám i syngóniám. Špeciálny substrát pre aroidy pre vás tiež miešame sami!

Zeolitové substráty

Minerálne zeolitové substráty, ktoré vznikajú zmiešaním s ďalšími sopečnými materiálmi, majú tú výhodu, že do nich zasadené rastliny prakticky nemusíte nikdy presádzať. Tento typ substrátu totiž nesťaží, nezhutní a nie je potrebné nijako kypriť. Je netoxický a nedržia sa v ňom plesne ani hmyz, napríklad nepríjemné smutnice. Ak aj vy tieto otravné mušky či iných škodcov poznáte, v tomto článku nájdete množstvo tipov, ako s nimi zatočiť. Zeolitové substráty sú navyše najlepšou voľnou pre hydroponické pestovanie.

Foto: Nezabudnite pridať drenážnu vrstvu keramzitu pre lepšie odvodnenie. Rastliny pák lepšie dýchajú aj vo vnútri a menej dochádza vplyvom preliatia k uhnívaniu koreňov. Keramzit zasypte novým substrátom a potom rastlinu.

Nezabudnite na perlit!

Väčšina izbových rastlín ocenia, keď im do substrátu ešte primiešate perlit . Perlit je pôvodne z vulkanického skla, ktoré sa tepelne spracuje. Sú to malé biele zrná, ktoré sú veľmi porézne a môžeme ich využiť ako na prevzdušnenie pôdy, tak na priepustnosť a zníženie hmotnosti substrátu. Je to výborný pomocník proti zahnívaniu koreňov a určite s ním nič nepokazíte.

Foto: Nový substrát pevne utlačte zo všetkých strán. Dbajte na to, aby rastlina dobre sedela v kvetináči a nemohla sa vykývať. Pre väčšinu rastlín postačí bežný substrát zmiešaný s perlitom .

Ako na to presadenie?

Vybrali ste rastlinu, ktorá potrebuje presadiť, máte pripravený vhodný substrát s prídavkom perlitu, a tak čo teraz? Vymeňte rastline substrát za nový. To znamená, že rukami jemne odrbete korene a oberiete starú hlinu z povrchu.

Pripravte si nový čistý kvetináč s odtokovými dierami, do ktorého budete chcieť presadiť. V prípade, že rastlina bola dobre prekorenená a korene vypĺňali veľkú časť starého kvetináča, zasaďte ju teraz do väčšieho, aspoň o veľkosť až dve. Na dno dajte vrstvu keramzitu. Keramzit nie je pôvodný prírodný materiál, ale podobne ako perlit sa vyrába tepelnou expanziou a to expanziou ílu. Sú to ľahké červenohnedé guličky, ktoré fungujú ako drenáž a zabránia tak uhnívaniu koreňov.

A teraz už len na vrstvu keramzitu nasypte malú vrstvu substrátu a na ňu posaďte rastlinu. Tú zasypte dookola novým substrátom, ľahko umačkajte a je to.

"Niekedy je rastlina tak veľmi prekorenená dookola starého kvetináča, až mám skoro strach jej s tými koreňmi hýbať. Tak ju len vyberiem zo starého kvetináča, vložím do nádoby s vodou, aby sa dobre nasiakla, a za pár minút ju dám do nového väčšieho kvetináče s vrstvou drenáže naspodku a zasypem novým substrátom. Tento postup sa odporúča aj pri presádzaní rastlín druhu Calathea, tie tiež nemajú veľmi rady, keď sa im zbytočne veľmi hýbe s koreňmi…" - Betka


A ako zalievať?

Množstvo a rýchlosť zálievky po presadení záleží na tom, z akých podmienok rastlina pochádzala, než ste ju presadili. Ak bola vyschnutá a zniesla by zálievku aj pred tým, určite sa toho nebojte. Pokiaľ ale bola premokrená, bude jej lepšie v čerstvom substráte bez zálievky, do ktorého si sama môže pomaly vstrebať prebytočnú vlhkosť.

Skúste pre prvú zálievku po presadení namiešať slabý roztok vody a lignohumátu, pomáha so zakorenením. Uvádza sa, že roztok by mal mať farbu slabého čierneho čaju. Lignohumát totiž stimuluje rozvoj koreňového systému, a to ako u urastených rastlín, tak aj pri zakoreňovaní nových sadeníc a rezňov. Zlepšuje zdravotný stav rastlín, pretože pomáha s lepším využitím živín zo substrátu aj vody, a rastlina tak bude odolnejšia proti škodcom aj chorobám. Nie je na škodu, keď týmto roztokom zalejete raz za čas aj v rastovej sezóne.

"Ja na lignohumát nedám dopustiť. Korením v jeho roztoku s vodou všetky rezne, občas s ním zalievam všetky rastliny, vlhkou handričkou namočenou v tomto roztoku utieram ich listy a vlani na jeseň som s ním zalievala aj čerstvo zasadené cibuľky tulipánov v kvetoch. to vyzerá na bohatú úrodu kvetov aj na záhrade!" - Betka

Foto: Lignohumát je špeciálny prípravok, ktorý môžete používať celoročne. Podporuje rast koreňového systému a po presádzaní je odporúčaný používať niekoľko týždňov namiesto bežných hnojív.

Vážne musíme hnojiť?

No jasne! Keď rastliny nemajú dostatok potrebných živín a mikroprvkov, nemusíme to na nich spoznať hneď, ale postupom času sa znižujú ich prírastky, nové listy sú menšie a rastlina bude náchylnejšia na choroby. Pre zdravý bohatý vzhľad ju raz za čas musíme dopriať dávku hnojiva. Jednoducho zmiešajte odmerku tekutého hnojiva ( podľa druhu rastliny ) s vodou na zálievku a zalejte (riaďte sa presnými pokynmi na etikete). Pamätajte ale na to, že by rastlina pri hnojení nemala mať úplne vyschnutý substrát. Nemohla by potom prijať všetky potrebné živiny a dokonca by ju takéto hnojenie mohlo korene popáliť.

Ďalšou možnosťou, ktorá je takmer bez práce, hnojivové kolky . Stačí len zapichať do substrátu niekoľko kolkov (podľa veľkosti kvetináča - riaďte sa pokynmi na etikete) a zalievať v bežnej frekvencii. Z kolka sa budú živiny uvoľňovať pozvoľna a rovnomerne.

Najčastejšie chyby pri presádzaní

Presádzanie sa nebojte, tréning robí majstra! Dajte len pozor na nižšie spomínané chyby a určite sa vám to podarí.

  • zbytočne veľké zničenie koreňov - nemusíte rastlinu obrat od pôvodnej hliny do posledného drobčeka!
  • presadenie veľa prekorenené rastliny do rovnako veľkého kvetináča - dávajte vždy o niečo väčší kvetináč!
  • presadenie vlhkomilnej rastliny do terakoty - terakota je porézny materiál, ktorý rýchlo vyschne, čo je u vlhkomilných rastlín nežiaduce!
  • presadenie rastliny do kvetináča bez odtoku - to by dúfam po prečítaní tohto článku už neurobil nikto!

Tak držíme palce, nech spoločne so svojimi rastlinami pekne privítate jar a podarí sa vám ich čo najlepšie pripraviť na novú rastovú sezónu.

Autor: Ing. Alžbeta Lacinová

Čo hľadáte?

Košík