👉 Záruka bezpečného odoslania a reklamácií bez debát 👈

🐒 Monstera Monkey Mask pri nákupe nad 41,- EUR ZADARMO! 🐒

Tillandsia alias Air Plants

Toľko zvláštnych názvov ale všetky znamenajú to isté. Že ste o nich ešte nikdy nepočuli? A čo napríklad vzdušné rastliny , hovorí vám to niečo? Ak nie, ste tu správne. A ak áno a len si potrebujete zistiť, ako sa o takéto rastliny správne starať, ste tu tiež správne. Dnešný článok bude totiž zameraný práve na vzdušné rastliny.


Tillandsie sú rozmanitým rodom zaujímavých rastlín, ktoré svojim zjavom pripomínajú skôr umelecké dielo ako živú rastlinu. Tiež spôsob ich pestovania je veľmi dekoratívny. K svojmu rastu totiž nepotrebujú substrát, ale rastú iba zo vzduchu, vody a vzdušnej vlhkosti. Pochopiteľne aj občasného postriekania vodou, ale o tom neskôr.

Ako ju umiestniť?

Jednoducho si ich vystavte

Myslite iba na to, ale mali dostatok svetla (malo by byť nepriame, rozptýlené, ale záleží na druhu tillandzie) a na to, že povrch, na ktorý ich postavíte, nesmie zadržiavať vodu. Materiál musí mať malú nasiakavosť , aby ľahko nesplesnivel . Splesnivieť by vám totiž mohla potom aj sama tillandsia.

Tieto rastliny skvele vyzerajú na kuse dreva (napríklad na špeciálnych koreňoch Drift wood alebo na cholla wood), na kameni , v mištičke s pieskom alebo dokonca aj v mušli alebo lastúre . Zaujímavo vyzerajú aj prepevnené na obyčajný korok alebo korkovú zátku.

Tillandsia by ale nemala len tak voľne ležať na stole alebo okennom parapete. Môžu sa jej potom lámať listy, nikdy sa jej nezačnú vytvárať vzdušné korene a možno aj sami budete mať tendenciu na nej zbytočne často siahať a manipulovať s ňou, čo nie je úplne vhodné.

Nádherne tiež vyzerajú aerária , kde môže byť tillandsia dominantou. Nesnažte sa ju tam ale napchať na tesno, vždy by mala okolo seba mať možnosť prúdenia vzduchu!

Zaveste ju.

Môžete postupovať ako v kroku jedna, s tým, že sa takéto usporiadanie bude pohybovať vo vzduchu. Perfektné je potrebné riešenie ako medúza - tillandsii dajte do mušle od morského ježka a zaveste. Na toto sa výborne hodí predovšetkým Tillandsie usneoides . Na našom e-shope je k dostaniu špeciálna sklenená banka, v ktorej tiež môžete tillandsie pestovať.

Ďalšie nepreberné množstvo možností…

Stačí sa pozrieť na pinterest alebo google a nebudete sa stačiť čudovať, čo všetko ide pri umiestnení tillandsií vymyslieť. Vždy ale musí mať dostatok svetla, dostatok vzdušnej vlhkosti as tým spojené občasné rosenie a nemala by byť v úplne uzavretej nádobe.

Ako ju pripevniť?

Najjednoduchšie riešenie asi je ju prilepiť lepidlom . Ale pozor! Pokiaľ použijete tavnú pištoľ, nesmie byť lepidlo horúce. Stačí ho naniesť iba málinko, nech vám to všade nevytečie a nie je to veľmi vidieť. Kontaktné lepidlo bude zrejme lepšou voľbou. Dobre poslúži aj silónový vlasec alebo viazací drôtik . Ten by ale nemal byť medený. Uvádza sa totiž, že meď (a tiež zinok a bór) pre tillandzie je toxická. Takže aranžovať tieto rastliny do medených rúrok alebo ich pripevňovať medeným drôtikom nebude ten najlepší nápad.

Kde sa tu vzali?

Tieto rastliny patria do čeľade broméliovitých a pochádzajú zo subtropickej a tropickej Južnej a Strednej Ameriky a južnej časti Severnej Ameriky, kde bežne rastú ako epifyté na stromoch či kríkoch a iných rastlinách. Vďaka tejto rozmanitosti pôvodu sa vyvinulo množstvo druhov – niektoré sú malinké so slabými lístkami, niektoré obrovské a veľkými tvrdými listami. Vyskytujú sa farebné druhy, kvitnúce druhy, stačí si vybrať. Napríklad taká Tillandsia lautneri sa dokáže vyfarbiť na priamom slnku do ružova, oranžova, až červena.

Ako sa udrží nažive?

Už sme spomínali, že tillandsia k svojmu životu nevyžadujú substrát. Všetko potrebné si totiž zaobstará vďaka svojim drobným chĺpkom, ktoré sa nazývajú trichomy. Prijímajú tak vodu (zo zálievky alebo vzdušnej vlhkosti) aj živiny. Trichomy tiež dodávajú tillandsiám ľahko striebristý nádych a zamatový povrch, u niektorých druhov to je aj vyložene vidieť, sú skoro úplne ''chlpaté''.

Podľa množstva trichomov sa dajú rozdeliť do dvoch kategórií. Každá totiž pochádza z iných podmienok.

  1. Hladké, veľmi zelené druhy pochádzajú z dažďových pralesov a podmienok, kde je veľmi vysoká vzdušná vlhkosť. Dokáže tiež tolerovať menej svetla. Väčšinou také druhy majú listy drobnejšie, štíhlejšie a dalo by sa povedať aj pružnejšie. Zaradiť sem môžeme napríklad Tillandsiu butziu.
  2. Naproti tomu druhy, ktoré sú svetlounké, strieborné as viditeľnými trichómami budú znášať väčšie množstvo svetla, dokonca aj priame slnko a vystačia si s menším množstvom vody a rosenia. Patrí sem napríklad Tillandsia tectorum.

Ako ich pestovať?

Tillandsia naozaj nie sú náročné na pestovanie a môže to byť najskôr spôsobené aj tým, že rastú veľmi pomaly a celkovo reagujú pomaly na zmeny. Nebojte sa experimentovať s rôznymi stanovišťami, pokiaľ budete pri premiestňovaní a manipulácii dostatočne nežní.

Svetelné podmienky

Ako sme už spomenuli vyššie, množstvo potrebného svetla sa odvíja od druhu tillandzie. Najlepšie pre väčšinu druhov je ale dostatok nepriameho rozptýleného svetla. Niektoré druhy znesú dokonca aj pár hodín priameho svetla, pokiaľ ich budete dostatočne rosiť a zásobovať vodou.

Zálievka

Opäť tu zdôrazníme, že záleží na konkrétnom druhu, ale väčšinou platí, že tillandsia majú v obľube častý prísun vody. Voda by ale nemala byť tvrdá s veľkým množstvom minerálov. Tie totiž môžu spôsobovať nevzhľadné usadeniny na listoch (predovšetkým na špičkách) a za nejaký čas môžu aj upchať trichomy a tillandsiu tak postupne zabiť, pretože nebude môcť prijímať vodu a živiny. Pokiaľ teda máte tvrdú vodu bez možnosti zalievať vodou dažďovou, vyskúšajte prvú tu uvedenú možnosť zalievania.

  1. Ponáranie do vody na dlhšiu dobu - svoje tillandzie môžete raz za čas ponoriť do nádoby s vodou a nechať ich poriadne nasiaknuť, treba 30 - 60 minút. Potom otrepať prebytočnú vodu, a nechať voľne uschnúť. Táto metóda sa tiež práve odporúča, keď máte tvrdú vodu, aby minerály z vody nezasychali na listoch tak často.
  2. Krátkodobé ponáranie do vody - namočte celú rastlinu na chvíľu do vody, otrepte prebytočnú vodu a nechajte voľne uschnúť. Odporúča sa takto postupovať 1 - 2x týždenne.
  3. Postrekovanie - tillandsia tiež môžete postrekovať rozprašovačom, cca 1 - 2x týždenne, v lete aj viac. Postriekajte všetky jej časti, tak celá zozelená a poriadne sa nasiakne.

Hnojenie

Kvôli tomu, že tillandsia rastú veľmi pomaly, nepotrebujú ani často hnojiť . Najlepšie sa mi osvedčilo pridávať tekuté hnojivo na orchidey a bromélie raz za 2 – 3 týždne priamo do zálievky, ale len v oveľa menšom pomere, než sa bežne uvádza na obale.

 

Dočkáme sa kvetu?

Tillandzie majú naozaj prekrásne kvety, ktoré sa objavujú spočiatku ako oranžové či červené púčiky a v nich sa potom zjavia modré či fialové kalichy so žltými prašníkmi. Je to ale pomerne vzácny úkaz a uvádza sa, že niektoré druhy kvitnú iba raz za život, takže nezúfajte, pokiaľ ste sa kvetu ešte nedočkali.

Pokiaľ už ale rozkvitne, je to radosť pozerať. Dosť často kvety tiež príjemne vonia. Kvet vydrží zhruba mesiac a potom zoschne. Môžete ho potom uštipnúť alebo odstrihnúť bez poškodenia materskej rastliny.

 

Ako ju rozmnožiť?

Množiť možno tillandsie pomocou semien , čo je ale proces náročný a zdĺhavý. Väčšina tillandsií je cudzoprašná, to znamená, že na opelenie musíme mať dve rastliny, ktoré kvitnú súčasne a zároveň sú nepríbuzné. Už aj to je zložité dosiahnuť, preto tu postup nebudeme rozpisovať.

Môžeme ich rozmnožiť aj vegetatívne, pomocou odnoží. Po odkvitnutí sa na materskej rastline vyvinie nová malá rastlinka (alebo hneď niekoľko), ktoré sa potom dajú odtrhnúť/odlomiť a pestovať ako nový jedinec.

Škodcovia a problémy

Tillandsia obvykle netrpí na žiadnych škodcov, čo z nich robí naozaj nenáročné domáce rastliny. Aj metóda zalievania ponorením na dlhšiu dobu rastline pomáha zbaviť sa prípadných škodcov. Bohužiaľ ale v kombinácii s nedostatočným vyschnutím stredovej časti rastliny a chladu sa môže niekedy objaviť pleseň . Listy sa môžu skrútiť, potom začnú odpadávať, až nakoniec nič nezostane… Dbajte teda na to, aby nebola rastlina po takomto kúpeli vystavená nízkym teplotám a aby dokonale vyschla.

Tillandsia sú naozaj rozkošné rastliny, s ktorými určite nešliapnete vedľa. Dajte nám vedieť, ktorá je vaša najobľúbenejšia!

Autor: Ing. Alžbeta Kadlecová

Čo hľadáte?

Košík